#14: Ročnica

Podarilo sa ti zistiť svoje hodnoty. Rozumieš tomu, kam sa chceš dostať o 10 rokov a jasne sa ti podarilo pomenovať, kde by sa ti vzhľadom k tomu malo podariť posunúť o 5 rokov. Stále to však je trochu abstraktné, nemyslíš? Práve preto v Žurnáli nájdeš aj Ročnicu. 

Buď pánom samého seba 

Nenechaj sa rozptyľovať nepodstatnými vecami. Tvoja úloha je jednoduchá: vytvor si plán toho, na čo sa chceš do konca roka sústrediť. Vychádzaj z päťročného plánu. Do Ročnice by si mal preniesť svoje sny, túžby a priority. Tieto ciele by mali byť odrazom toho, čomu veríš a považuješ to za skutočnú hodnotu v tvojom živote.

Príbeh Petri:

So žurnálom som začala na začiatku roka 2019, dovtedy som mala problém s dodržiavaním mojich plánov, ktoré som chcela splniť. Vďaka Ročnici som mala svoje dlhodobé ciele stále pred očami a podarilo sa mi tak dosiahnuť balans v živote aj popri štúdiu či práci a popritom si stále plniť sny a posúvať sa ďalej. Pomáha mi dosiahnuť taký život, po ktorom v budúcnosti túžim. 

Aký prínos bude mať pre teba?

Tvoja Ročnica tu bude vždy pre teba a bude ti pripomínať kým si teraz, a kým sa chceš v budúcnosti stať. Vďaka nej prestaneš zabúdať na úlohy, ktoré potrebuješ splniť k dosiahnutiu svojich cieľov. Vďaka nej budeš pociťovať oveľa väčšie nadšenie z cieľov, ktoré si splnil. Budeš vedieť, že to sú tie ciele, ktoré musíš splniť, aby si bol o krok vpred k vysnenej budúcnosti. 

Ako využiť Ročník čo najefektívnejšie?

Prvá dvojstránka je takmer prázdna, práve preto, aby si mal dostatok priestoru na vytvorenie myšlienkovej mapy. Vytvoriť si ju môžeš podľa svojich predstáv, podstatou je však zapísanie cieľov z jednotlivých kategórií, ktoré chceš do konca roka stihnúť. POZOR - nezabudni ju prepojiť so svojou päťročnicou. Táto forma vizualizácie ti pomôže uvedomiť si súvislosti a dostať sa viac do hĺbky. 

Keď si rozpracuješ myšlienkovú mapu si určite uvedomíš mnoho vecí, na ktoré sa chceš počas roka zamerať. Ak sa budeš sústrediť na všetky naraz, môže sa ti stať aj to, že ani jednu nedotiahneš do konca. Napriek rôznym názorom, ktoré v oblasti time managementu kolujú, veríme tomu, že multitasking nie je práve najlepšou cestou, ktorou sa môžeš vydať. Hrdinovia pracujú sústredene. 

Hrdinovia majú prehľad a nestrácajú čas

Týždenný prehľad si vyplň podľa svojich potrieb. Môžeš si sem zaznačiť dôležité udalosti, ktoré ťa čakajú, ale aj opakujúce sa aktivity. Pokojne aj oboje. Čakajú ťa mítingy, dôležitý obed, alebo zaujímavý workshop? Aj tieto informácie sem patria, nezabúdaj.

Tip od nás: Prenes si sem aj  dôležité udalosti z mesačného prehľadu. Nezabúdaj na narodeniny najbližších, či dôležité pozvánky na akcie, ktoré ti prišli. 

Tudúčko moje každodenné. Sem si napíš úlohy, ktoré ťa v daný deň či týždeň čakajú. Skús si ich sem naplánovať tak, aby si sa stihol popasovať aj s mesačnou mordovačkou. Zo začiatku to môže byť o niečo ťažšie, ale časom sa určite zlepšíš a bude to pre teba hračka. K tejto dvojstrane sa vracaj vždy pred plánovaním jednotlivých dní.

Ako prepojiť ONLINE s OFFLINE plánovaním?

Keďže žijeme v digitálnej dobe, nikto z nás sa nevyhne online kalendárom. Meeting requesty v Outlooku, či pozvánka na GMAILI. Toto počúvate pravdepodobne aj vy celkom často. Je dôležité sa naučiť fungovať ako v digitále, tak aj v analógu.

Preto jednoduchšie ako vysvetliť kolegom, že tebe viac vyhovuje papierové plánovanie, bude v rámci Pondele vždy zladiť online kalendáre so Žurnálom. Napríklad Ivan prejde na Facebooku všetky pozvánky, narodeniny a akcie v okolí. Potom sa pozrie do Google kalendára a nakoniec ešte aj do Outlooku. Zapíše si akcie k jednotlivým dňom a ak sa objaví počas týždňa niečo nové, vždy si to do Žurnálu dopíše. Takto môžeš mať v Žurnáli 100% prehľad aj ty - a to vždy na týždeň dopredu.

 

Ako riešiš prepojenie online kalendárov s offline ty? Podeľ sa s nami o tipy a triky v našej skupine na facebooku. Vyhľadať si ju môžeš pod pojmom Žurnálisti, kde aj my občas pridávame tipy, ako Žurnál využívať čo najefektívnejšie.