#18: Týždenný prehľad

Neexistuje správny návod na to, ako si vyplniť svoj týždenný prehľad správne. Závisí to od teba. Lineárne, kreslené, počmárané alebo úhľadné - tvoje bežné plánovanie týždňa má predovšetkým slúžiť tebe a pomôcť ti stať sa pánom svojho času. Pripravili sme pre teba niekoľko rád, ktoré ti pomôžu s orientáciou pri plánovaní tvojho týždňa tak, aby si to zvládol čo najlepšie. 

Ako označovať poznámky v týždennom prehľade?

Na začiatok otvor svoj žurnál, medzi prvými stranami nájdeš legendu, ktorá obsahuje piktogramy, ktoré môžeš (ale nemusíš) využívať. Vďaka nim môžeš týchlo rozoznávať úlohy v tvojom týždennom prehľade. Niektoré znaky sme navrhli my, zvyšok je na tebe.  Znaky môžeš používať napríklad takto: 

  • trojuholník pre stretnutia (môže to byť vyučovanie, stretnutie či podujatie): po absolvovaní ho vymaľujem
  • bodku pre úlohy: po absolvovaní cez ňu nakreslím fajku (šetrí to čas aj pero namiesto vypĺňania štvorčekov)
  • osobné poznámky, modlitby, myšlienky, úryvky z kníh, biblické verše či nápady si orámujem zvýrazňovačom alebo inak oddelím od to-do listu (napr. washi páskou)
  • úlohy píšem do prvej polovice a termíny do druhej: tak získavam prehľad o tom, čo musím urobiť a zároveň vidím pekne pod sebou, kedy sa kam a za kým mám presunúť

AKO SI SPRÁVNE ROZVRHNÚŤ DNI

Každí jeden prvok, ktorý nájdeš v Žurnáli je podľa nás súčasťou vyváženého time managementu. Prebuď svoju kreativitu, urči si priority, plánuj s rozumom a buď systematický a vďačný. Ako to vyzerá v praxi?

KRÚŽOK NA VRCHU STRANY

Prázdny krúžok navrchu predstavuje kreatívnu výzvu: zvládneš každý deň až do konca roka s týmto krúžkom vymyslieť niečo nové? Ráta sa všetko aj od nálepiek po kresby. 

PRIORITA TÝŽDŇA

Nauč sa prioritám. Niektoré úlohy sú jednoducho dôležitejšie ako ostatné, len ich treba správne rozoznávať. Skús sa na to pozrieť takto - nevadí, ak si nestihol počas dňa spraviť to, čo si chcel, ak to čo si stihol bolo podstatné, tak si nemáš prečo mať hlavu v smútku. PRIORITA DŇA, najpodstatnejšia vec, ktorú musíš spraviť. Vyberaj uvážlivo - v ideálnom prípade by to nemala byť len vec, na ktorej ti horí termín, ale niečo, čo ťa posunie ďalej.

 

NEZABÚDAJ NA POZNÁMKY

Zapisuj si všetko, čo by si si chcel zapamätať, stihnúť, vidieť na pripravené riady. Ak si pozorne svoj Žurnál prelistoval, asi si si všimol, že sú rozdelené na dve časti. Odporúčame ti využiť vrchnú časť na plánovanie dňa a spodnú na poznámky. 

S VĎAČNOSŤOU ĎALEJ ZÁJDEŠ

Vyhraď si počas týždňa pár minút na premýšľanie. Ideálne posledný večer v týždni a zapíš si veci, za ktoré si v tomto týždni vďačný/vďačná. Ak bol pre teba náročnejší, ako ostatné, nájdi 3 maličkosti, ktoré ťa tento týždeň potešili.Aj vďaka tomuto sa môžeš stať pozitívnejším a najmä šťastnejším človekom.

PONDEĽA: DEŇ MEDZI NEDEĽOU A PONDELKOM

Táto časť slúži na to, aby si si začal uvedomovať a hodnotiť veci. Je tu šesť oblastí, v ktorých môžeš vyjadriť svoju spokojnosť v danom týždni. Napadá ťa niečo, v čom by si sa chcel zlepšiť? Tu máš priestor, aby si si to zapísal. Pondeľa ti pomôže overiť si, či sa posúvaš v svojich dlhodobých predsavzatiach o krôčik vpred. 

 

Tak čo, ideš sa pustiť do plánovania vo svojom Žurnáli? Alebo máš už zavedený systém, ktorý ti funguje? Podeľ sa o tom s nami na našej facebookovej skupine, ktorú si môžeš vyhľadať pod pojmom: Žurnálisti. Tešíme sa na teba.